Tropheops kamtambo Luwala Reef

GPS :

Informace



Fotografie: Pete Barnes
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Luwala Reef
GPS:

Místo výskytu

lokalita, kde se nejčastěji vyskytuje T. kamtambo se vyznačuje středně velkými až velkými horninami v hloubce 3 až 15 metrů. Samci jsou slabě teritoriální a většina jednotlivců je viděna osamoceně. Na sever od řeky Nsinje je T. kamtambo občas viděn v mezilehlém prostředí, ale je vždy spojen s většími kameny.

Lokalita

Chimwalani Reef (Malawi, typ lokality), Gome Rock (Malawi), Luwala Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 11,5 cm, samice : 9 cm. Samice jsou přibližně o 25 % menší.

Potrava

Stejně jako všichni ostatní členové rodu Tropheopsu se T. kamtambo živí modrozelenými řasami, které vybírá ze skalnatého substrátu. Typickým způsobu jsou matrice řas uchopen do zubů a trhavými pohyby těla jsou odtrženy od skály. To co jedí obsahuje pravděpodobně kromě modrozelených řas (cyanobakterie) také část zelených řas, které jsou bohaté na celulózu a jsou tak odolné vůči působení trávicích enzymů a procházejí střevem jako druh vlákniny. T. kamtambo se rovněž živí planktonem, je-li k dispozici v dostatečném množství.

Charakter chování

Většina jedinců T. kamtamba žijou osaměle a jsou neteritoriální. Zřídka je viděn samec, který obhajuje tmavou jeskyni. Třecí rituál probíhá uvnitř temné jeskyně mezi skalami. Samice, které se vytřeli se samci jsou často viděny a nezdá se, že by se skrývaly mezi skalami. Pohybují se tedy v otevřeném prostoru. Samice po vypuštěni potěru s úst se dále o své potomky nestará.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimální délkou 150 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Metriaclima, Labeotropheus, Chindongo, Pseudotropheus.

IUCN - RED LIST