Protomelas kirkii Itungi

GPS : 9°36’9″S, 33°57’33″E

Informace



Fotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Itungi
GPS: 9°36'9"S, 33°57'33"E

Místo výskytu

Protomelas kirkii obývá mělké oblasti klidných zátok, které jsou porostlé rostlinou Vallisneria v hloubce 1 až 3 metry. Velmi ojediněle jej můžeme vidět v hloubkách okolo 10 metrů. Protomelas kirkii je součástí skupiny druhů "KAMBUZI". Tento název je používán kolektivně všemi africkými rybáři. Tato skupina se skládání s následujících druhů ; Protomelas kirkii, Protomelas labridens, Protomelas pleurotaenia, Protomelas similis. P. similis a P. kirkii mají větší ústa než P. labridens a P. pleurotaenia. Středně boční pruhy u P. pleurotaenia jsou naprosto rovné, zatímco u ostatních druhů jsou zakřivené. P. kirkii má hlubší tělo a delší ústa než P. similis. Samice P. similis mohou být rozpoznány žlutou barvou jejich břišní ploutve. Dospělé samice P. similis jsou světle modří s načervenalým nádechem v oblasti žáber. Anální ploutev je tmavá se světlými skvrnami a oranžovými okraji. Samci P. labridens jsou světlejší modro-zelené barvy, přičemž horní část těla podél hřbetní ploutve je olivově zelená. Anální ploutev je obvykle velmi tmavá s oranžovou hranou a pestrými skvrnami viditelnými i u P. similis a P. kirkii. Někdy mohou být rozlišovány i tmavě červenými skvrnami na samčích analnálních ploutvích. Samci P. kirkii jsou zbarveni tyrkysově a mají oranžovo-hnědé anální ploutve. P. pleurotaenia jsou v severní části jezera zcela modří a na jihu jsou vícebarevní a to konkrétně modrá hlava se žlutým tělem a modrými a žlutými ploutvemi s červenými skvrnami. Anální ploutve P. pleurotaenia jsou podobné jako u P. labridens. Kvůli podobnosti, dochází často k záměně uvedených druhů a jsou často přivezeny pod nesprávným názvem. Bohužel to často vede k hybridizaci v našich akváriích, u chovatelů a prodejců.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Itungi (Tanzánie), Domwe Island (Malawi), Gome Rock (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Mvunguti (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 12 cm.

Potrava

Korýši, hlemýždi, které loví na listech rostlin, bezobratlí živočichové, mikroorganismy a plankton.

Charakter chování

Protomelas kirkii je v období rozmnožování teritoriální. Samci staví malé písečné jamky poblíž rostlin Vallisneria a to v hloubce 2 metrů. Dospělé samice a mladiství jedinci se vyskytují v menších skupinách, kdy společně proplouvají biotopem a hledají potravu. Teritoriální samci v odpoledních hodinách opouští svá teritoria a přidávají se ke skupině aby zajistili větší bezpečí. Období rozmnožování je od července do září.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 180 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

Vhodné druhy

Astatotilapia, Cyrtocara, Mylochromis, Nyassachromis, Otopharnyx, Placidochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.