Petrotilapia flaviventris Undu Reef

GPS : 11°22’21″S, 34°52’59″E

Informace


Fotografie: Mark Thomas, Malawimbunas Patrice
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Undu Reef
GPS: 11°22'21"S, 34°52'59"E

Místo výskytu

Petrotilapia flaviventris - “dříve Petrotilapia sp."yellow ventral” obývá skalnatý biotop v hloubce 5 až 10 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Skupina Tridentiger obývá vlnitý skalní biotop těsně pod hladinou vody. Nejrozšířenější je skupina Galanutea, která obývá skalnatou a přechodovou oblast. Třetí a poslední skupina je Nigra ke které je přiřazena většina druhů. Petrotilapia flaviventris je přiřazena do skupiny Nigra. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Chiwi Rocks (Malawi), Chizumulu Island (Malawi), Cobwé (Mosambik), Linganjala Reef (Malawi), Londo Bay (Mosambik), Lumbaulo (Mosambik), Mara Point (Mosambik), Mbweca Rocks (Mosambik), Membe Island (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), Same Bay (Malawi), Undu Reef (Tanzánie).

Velikost

Samec : 15 cm, samice : 12 cm.

Potrava

Býložravec, řasy, diatom, plankton.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze přibližně čtyř metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/5-6).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima, Pseudotropheus, Chindongo.

IUCN - RED LIST